tel.: 32 215 81 11, 32 214 50 56
 info@centrumpodplatanem.pl
All rights reserved © 2019, Centrum Pod Platanem
medycyna estetyczna, stomatologia

Design by Goldfish
Code by Qcreator

Centrum Pod Platanem,

43-502 Czechowice-Dziedzice,

ul. Sienkiewicza 33

Przebarwienia

Usuwanie przebarwień

Przebarwienia to zaburzenia barwnikowe powstające na skutek nadmiernej produkcji melaniny w skórze lub nierównomiernemu jej rozłożeniu. Objawiają się w postaci mniejszych bądź bardziej rozległych brązowych plam na całym ciele.
Ponieważ pojawiają się najczęściej na odkrytych częściach ciała stanowią duży problem zarówno kosmetyczny jak i psychologiczny. Zmiany te ulegają nasileniu pod wpływem ekspozycji na promienie słoneczne (UVA i UVB). Pod względem histologicznym przebarwienia można podzielić na trzy grupy: naskórkowe, skóry właściwej i mieszane. W przypadku pierwszej grupy sprawa jest prosta, zazwyczaj głębszy pilling i kremy rozjaśniające przynoszą dobre efekt. W drugiej i trzeciej grupie przebarwień najlepsze efekty uzyskuje się w przypadku terapii skojarzeniowej polegającej na łączeniu różnych metod: kremów ograniczających pigmentacje, mikrodermabrazji i zabiegów laserowych. Terapię laserową wykorzystuje się szczególnie w przypadku zmian barwnikowych umiejscowionych w skórze właściwej ponieważ ten typ zmian nie udaje się usunąć żadnymi innymi metodami stosowanymi zewnętrznie. Metoda ta jest wykorzystywana w przypadku najbardziej opornych przebarwień.

Przyczyny powstawania przebarwień:

- doustna antykoncepcja
- ciąża
- leki i zioła światłouczulające
- okres menopauzy
- choroby wątroby
- zaburzenia pracy tarczycy, nadnerczy

Zabieg:

Zabieg usuwania przebarwień przeprowadzamy za pomącą najnowszej generacji urządzenia IPL- Lumenis One firmy Lumenis- światowego lidera w produkcji urządzeń laserowych stosowanych w medycynie i kosmetyce. Firma ta jako pierwsza w połowie lat dziewięćdziesiątych wprowadziła na rynek intensywne źródło światła IPL. Od tego czasu nieustannie udoskonala tą technologię. Lumenis One to ostatnie osiągniecie koncernu, najwyższa klasa światowa – IPL tzw. czwartej generacji. W trakcie wykonywania zabiegu światło wybiórczo pochłaniane jest przez melaninę, podgrzewa komórki zawierające barwnik powodując ich zniszczenie. Po zabiegu zmiana barwnikowa ulega ściemnieniu a następnie stopniowemu złuszczeniu i zanikowi. Najlepsze efekty uzyskuje się po serii od 4 do 6 zabiegów w odstępach co 3-4 tygodnie. W celu utrzymania efektów rekomenduje się również zabiegi przypominające jeden lub dwa razy w roku. Zabiegi nie są długie ani męczące, można po nich powrócić do normalnego trybu życia zaraz po zakończonym zabiegu.
Wskazania do zabiegu:

- piegi
- plamy posłoneczne
- plamy soczewicowe (starcze)
- przebarwienia pozapalne, potrądzikowe

Przeciwwskazania do zabiegu:

- ciąża
- opalenizna (min. miesiąc przed zabiegiem)
- stosowanie samoopalaczy
- kremy z retinolem
- leki i zioła światłouczulające
- B-karoten
- cukrzyca, bielactwo
- aktywna infekcja w miejscu wykonywania zabiegu
- skłonności do bliznowacenia

Postępowanie po zabiegu

- zabiegi należy powtarzać co 3 do 4 tygodni;
- nie eksponować skóry na słońcu minimum jeden miesiąc po zabiegu (zabezpieczać skórę
wysokimi filtrami);
- przez kilka dni po zabiegu nie stosować na skórę środków drażniących
i wysuszających;
- kilka razy dziennie zalecamy używanie kremu nawilżającego.

Przebarwienia mogą pojawić się ponownie, ponieważ zabieg nie eliminuje tendencji do hiperpigmentacji a jedynie usuwa jej skutki. Dlatego niezwykle ważnym punktem terapii i zapobieganiem powstawania przebarwień jest profilaktyka oparta na unikaniu ekspozycji na promienie UV (stosowanie skutecznej ochrony).